Δεκ
16

Νίκη στην παράταση. ΑΘΛΟΣ 62 – ΒΑΦΥΡΑΣ 69

Το εντός έδρας αήττητο του Άθλου Αλεξάνδρειας κατάφεραν να σπάσουν οι παίκτες του Βαφύρα μας χθες το απόγευμα (Σάββατο 15 Δεκεμβρίου). Το παιχνίδι δεν ήταν για καρδιακούς, καθώς το τελικό αποτέλεσμα κρίθηκε στην παράταση και στις λεπτομέρειες.

Ο Βαφύρας μας μπήκε καλά προετοιμασμένος πνευματικά στο γήπεδο προσπαθώντας να παίξει στα σημεία όπου είχε πλεονέκτημα. Βέβαια η νεανική ομάδα από την Αλεξάνδρεια, με την υψηλή ένταση στο παιχνίδι της που την χαρακτηρίζει, κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ. Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε  υπέρ των παικτών μας με 15-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του κόουτς μας Σαραπτσή έδειξαν ιδιαίτερο ζήλο στην άμυνα και κατάφεραν να περιορίσουν τον Άθλο επιθετικά. Το επιμέρους 7-17 το μαρτυρά και έδωσε την ηρεμία του 22-35 στα αποδυτήρια για την ομάδα μας.

Φυσικά τα παιδιά του Άθλου και του κόουτς Αγγέλη έχουν αποδείξει πολλές φορές πως δεν παρατούν ένα παιχνίδι. Με δυναμική πίεση σε όλο το γήπεδο προσπάθησαν από την αρχή του δευτέρου ημιχρόνου να αναστρέψουν την εις βάρους τους κατάσταση. Και η αλήθεια είναι πως σε βάθος χρόνου το κατάφεραν. Οδήγησαν σε πολλά εύκολα λάθη τους παίκτες μας, έφεραν το μομέντουμ προς το μέρος τους και βρέθηκαν σε μία διαρκή ανοδική αποτελεσματικότητα. Το επί μέρους σκορ του τρίτου δεκαλέπτου 11-8 και στον πίνακα 33-43.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε από εκεί που τελείωσε το τρίτο. Τα παιδιά του Άθλου συνέχισαν να πιέζουν αποτελεσματικότερα πλέον. Αυτό και η αστοχία έφεραν τους παίκτες μας σε δύσκολη θέση, καθώς επί επτά ολόκληρα λεπτά κατάφεραν να σκοράρουν μόλις τρεις πόντους. Ο Άθλος άρπαξε την ευκαιρία στο χρονικό αυτό διάστημα και κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στον πόντο (45-46). Από εκεί και ύστερα και με το χρονόμετρο να έχει μπει στα τρία τελευταία λεπτά του παιχνιδιού, το παιχνίδι μετατράπηκε σε πραγματικό ντέρμπι και όλα ήταν πιθανά. Ο Άθλος προηγήθηκε λίγο πριν την λήξη με 51-49. Το παιχνίδι έφτασε τρία δευτερόλεπτα πριν το τέλος του στο 53-53 με τους παίκτες μας να παίρνουν ένα αμυντικό ριμπάουντ και τον Ευαγγελόπουλο να εκτελεί σουτ τριών πόντων στην λήξη, στο οποίο όμως αστόχησε και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση.

Η παράταση πήγε πόντο πόντο σχεδόν μέχρι το τέλος της. Ένα λεπτό πριν την λήξη της το σκορ ήταν 62-62 και όλα ήταν ανοικτά. Ένα κλέψιμο από τον Ευαγγελόπουλο του έδωσε το δικαίωμα να πάει σε αιφνιδιασμό και να δώσει το προβάδισμα με δύο στον Βαφύρα μας. Η επόμενη επίθεση ήταν άστοχη για τον Άθλο και ένα κερδισμένο φάουλ έστειλε και πάλι τον Ευαγγελόπουλο σε βολές στις οποίες ευστόχησε. Το 62-66 έδειξε πως πλέον είχε γείρει η ζυγαριά της νίκης. Μία καλή άμυνα και ένα εύστοχο σουτ τριών πόντων στο τέλος διαμόρφωσε το τελικό 62-69.

Ήταν μία πολύ σημαντική για την συνέχεια του πρωταθλήματος αλλά και πολύ αγχωτική νίκη. Οι παίκτες μας την πανηγύρισαν στα αποδυτήρια σαν ένα ακόμα τελικό. Έτσι όπως προσπαθούν και πρέπει να αντιμετωπίζουν το κάθε ένα παιχνίδι ξεχωριστά. Ο πρώτος γύρος τελείωσε με θετικό αποτέλεσμα. Οι διακοπές των Χριστουγέννων που ακολουθούν θα είναι πιο ευχάριστες. Μπράβο λεβέντες! Συγχαρητήρια στα παιδιά του Άθλου για την αγωνιστικότητά τους.

Διαιτητές: Μητώνας – Χάνος.

Δεκάλεπτα: 15-18, 22-35, 33-43, 53-53 (κ.α.), 62-69.

ΑΣ Άθλος Αλεξάνδρειας (Αγγέλης): Αγγέλης, Τακούτης 2, Τζαφέρης 2, Ντάμτσης 7, Παύλου 13 (1), Χαριτόπουλος 20, Τσαρούχας 13 (3), Χατζηλεμονιάς, Πεκιαρίδης, Πετκάκης, Δέδας 5 (1).

ΓΑΣ Βαφύρας (Σαραπτσής): Σαραπτσής 8, Αραμπατζής 4, Ευαγγελόπουλος 24 (1), Ναβροζίδης, Μπατζάκης 8, Κουμαντζιάς, Σιώκας, Βαρβούτης 22, Γερομιχαλός 3 (1), Παπακώστας, Σκέντος.