Ιαν
27

Νίκη επί του Εργόναθλου από την αρχή ως το τέλος!

Ολικά μεταμορφωμένο είδαμε χθες το απόγευμα τον Βαφύρα μας στο κλειστό γυμναστήριο του Αγίου Σπυρίδωνα. Οι άντρες μας φιλοξενούσαν στο σημαντικότερο ίσως μέχρι τώρα αγώνα του πρωταθλήματος την ομάδα του Εργόναθλου από το Πολύκαστρο. Και είχαν έναν αγώνα με διπλό στόχο και βαθμό δυσκολίας.

Ο Εργόναθλος είχε τον ίδιο αριθμό νικών με την ομάδα μας στο πρωτάθλημα. Το γεγονός όμως πως έχει κάνει ήδη το ρεπό του 2ου γύρου, τον έφερνε στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα με έναν βαθμό διαφορά από τον Βαφύρα μας και την 2η θέση. Στον αγώνα του 1ου γύρου η ομάδα του Πολυκάστρου είχε επικρατήσει με 12 πόντους διαφορά (57-45) και αυτό ήταν ένα σοβαρό προβάδισμα σε οποιαδήποτε ισοβαθμία των δύο ομάδων.

Τα παιδιά του κόουτς μας Μιχάλη Σαραπτσή έδειξαν στον προηγούμενο αγώνα στο Κιλκίς πως δεν βρίσκονταν στην καλύτερη αγωνιστική κατάσταση με την ήττα τους μέσα στο Κιλκίς απέναντι στην Κούπα, όπου έχασαν και τον αγώνα αλλά και την διαφορά του πρώτου γύρου. Παρόλα αυτά εμφανίστηκαν χθες πάρα μα πάρα πολύ βελτιωμένοι. Ξεκίνησαν με απόλυτη συγκέντρωση τον αγώνα σε άμυνα και επίθεση, δείχνοντας από νωρίς πως είναι έτοιμοι να ανταποκριθούν στην διπλή πρόκληση του αγώνα, νίκη και διαφορά.

Με το τζάμπολ του αγώνα (το οποίο έγινε με μισή ώρα καθυστέρηση από την προκαθορισμένη) οι παίκτες μας μπήκαν δυναμικά και κατάφεραν να διαμορφώσουν στο πρώτο πεντάλεπτο το σκορ στο 10-0. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν αιφνιδιασμένοι, αλλά από εκεί και ύστερα προσπάθησαν να επανέλθουν στο παιχνίδι. Το μομέντουμ όμως του παιχνιδιού ήταν με το μέρος του Βαφύρα μας, που κατάφερε να καλύψει την διαφορά των 12 πόντων του πρώτου παιχνιδιού ήδη με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου και σκορ 25-11.

Βέβαια εδώ μιλάμε για μπάσκετ και γνωρίζουμε πως τέτοιες διαφορές του πρώτου δεκαλέπτου αμέτρητες φορές έχουν εξαφανιστεί σε παιχνίδια. Οι παίκτες μας όμως συνέχισαν και στο 2ο δεκάλεπτο από εκεί που τελείωσαν το πρώτο. Στα δύο πρώτα λεπτά έφτασαν την διαφορά στους 22 και το σκορ στο 33-11. Και δεν ήταν μόνο η διαφορά, αλλά και η αγωνιστική συμπεριφορά των δύο ομάδων που δήλωναν πως πιθανότατα είχαμε κιόλας νικητή. Αυτό που έπρεπε να σκέφτονται όλοι εντός και εκτός αγωνιστικού χώρου, ήταν η διατήρηση της διαφοράς πάνω από 12 πόντους. Το παιχνίδι άρχισε να ισορροπεί από τους φιλοξενούμενους οι οποίοι μπορεί να μην κατάφεραν μέχρι το ημίχρονο να μειώσουν αισθητά, αλλά δεν άφησαν και την διαφορά να ξεφύγει παραπάνω. Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες στο 47-29.

Το 2ο ημίχρονο ήταν πλέον μία άλλη υπόθεση. Οι παίκτες του Βαφύρα μας μπήκαν στο παρκέ με περίσσια συγκέντρωση στα αμυντικά τους καθήκοντα, ενώ πλέον πήγαν σε μεγαλύτερες επιθέσεις, με σκοπό φυσικά να διαχειριστούν από εδώ και στο εξής την υπέρ τους διαφορά και να την διατηρήσουν στο 12+. Τα κατάφεραν πολύ καλά και στα δύο, αν και η επιθετική τους απόδοση άρχισε να δίνει σημάδια κόπωσης. Το επιμέρους 14-7 έφερε την διαφορά στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου στην μέγιστη τιμή της (25) και τον πίνακα να γράφει 61-36.

Το 4ο δεκάλεπτο ήταν το χειρότερο για την ομάδα μας. Υπήρξε μία χαλάρωση και στα δύο μέρη του γηπέδου. Πολλά λάθη και άστοχα σουτ στην επίθεση, έδωσαν το δικαίωμα και την ανάλογη ψυχολογική ώθηση στον αντίπαλο να πιστέψει πως θα μπορούσε να καταφέρει να καλύψει κομμάτι της διαφορά και να μην χάσει το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας. Και τα κατάφερε αρκετά καλά, αν αναλογιστεί κανείς πως δύο λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού είχε καταφέρει  να μειώσει την διαφορά και πάλι στους 15 και το σκορ στο 70-55. Τελικά το παιχνίδι τελείωσε στους 18 πόντους διαφορά και το τελικό σκορ ήταν το 73-55. Διπλό στόχο πέτυχε η ομάδα αφού κατάφερε να υπερκαλύψει και την διαφορά του πρώτου παιχνιδιού.

Ο πλουραλισμός στην επίθεση ήταν το χαρακτηριστικό του παιχνιδιού της ομάδας μας καθώς τέσσερις παίκτες μας (Ευαγγελόπουλος, Μπατζάκης, Βαρβούτης, Γερομιχαλός) το τελείωσαν με διψήφιο αριθμό πόντων. Μάλιστα δύο από αυτούς έκαναν και double double (Μπατζάκης 16. 15ρ., Ευαγγελόπουλος 13π. 14ρ.), ενώ κανείς από όσους πήραν χρόνο συμμετοχής δεν υστέρησε είτε στο επιθετικό, είτε στο αμυντικό κομμάτι του παιχνιδιού.