Νοέ
25

Κρατάμε την νίκη. ΒΑΦΥΡΑΣ 76 – ΚΕΡΑΥΝΟΣ 54

Ακόμα μία σημαντική νίκη πέτυχαν οι άνδρες μας χθες το απόγευμα στο κλειστό γυμναστήριο του Αγίου Σπυρίδωνα με αντίπαλο τον Κεραυνό Άσπρου. Μία νίκη που λίγο πολύ είχαμε θεωρήσει επιβεβλημένη πριν την έναρξη του αγώνα, έτσι ώστε να παραμείνει ο  Βαφύρας μας σε πλεονεκτική θέση στον βαθμολογικό πίνακα.

Το παιχνίδι είχε (για μία ακόμη φορά) δύο όψεις. Τα στοιχεία γνωστής νουβέλας που έχουμε αναφέρει και στο παρελθόν, ήρθαν για να δώσουν τις πινελιές τους και σε αυτόν τον αγώνα για την ομάδα μας, που στο πρώτο ημίχρονο έδειχνε ασύνδετη και με αμυντικά κενά, που έδιναν το δικαίωμα στους φιλοξενουμένους να είναι αποτελεσματικοί. Αυτό έφερνε και έναν εκνευρισμό στην επίθεση, που σε συνδυασμό με την αστοχία που υπήρχε σε ελεύθερα σουτ, δεν έδιναν την ευκαιρία να βρουν ρυθμό στο παιχνίδι.

Με την έναρξη του αγώνα οι παίκτες του Κεραυνού έδειξαν περισσότερο συγκεντρωμένοι και κατάφεραν στα πρώτα πέντε λεπτά του αγώνα να προηγηθούν με 6-12. Στο χρονικό εκείνο σημείο ο κόουτς Σαραπτσής κάλεσε το πρώτο τάιμ άουτ, με σκοπό να διορθώσει τα αμυντικά κενά, αλλά και να παρατηρήσει τους παίκτες του για κάποια επιπόλαια λάθη. Οι παίκτες μας έδειξαν αντίδραση και κατάφεραν να φτάσουν στο τέλος του δεκαλέπτου την διαφορά στον έναν πόντο και το σκορ στο 15-16.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν αμφίρροπο καθώς και οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να βρουν μία ευκαιρία για να ξεφύγουν στο σκορ. Βέβαια αυτό δεν γινόταν με κανένα ιδιαίτερα ποιοτικό μπάσκετ. Καμία ομάδα δεν κατάφερνε να πείσει πως μπορούσε να κάνει την διαφορά. Το προβάδισμα άλλαξε τρεις φορές χέρια μέχρι το τέλος του και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με τον Βαφύρα μας να προηγείται με έναν και 29-28.

Και μετά ήρθε το δεύτερο ημίχρονο. Η αμυντική λειτουργία των παικτών μας βελτιώθηκε κατακόρυφα και αν και δέχτηκαν το πρωτο καλάθι του δεύτερου ημιχρόνου, ήταν το μόνο για τα πρώτα εφτά λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου. Η αποτελεσματικότητα αυτή στο πίσω μέρος του γηπέδου μετέφερε ενέργεια και αυτοπεποίθηση στο μπροστά. Οι παίκτες μας βρήκαν εύκολα καλάθια και  κατάφεραν να πάρουν καθαρό προβάδισμα. Στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου το σκορ έγινε 53-37.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το γήπεδο είχε πλέον γείρει. Οι παίκτες μας συνέχισαν την επιθετική τους αποτελεσματικότητα, δεν απειλήθηκαν ποτέ και τελείωσαν το παιχνίδι με την διαφορά να έχει πιάσει τους 22 πόντους και τον πίνακα του γηπέδου να γράφει ΒΑΦΥΡΑΣ 76- ΚΕΡΑΥΝΟΣ 54.

Δύο πρόσωπα είχε για ακόμη μία φορά η ομάδα μας. Ευτυχώς η ανάκαμψη ήρθε χωρίς να κινδυνεύει άμεσα. Τα καλύτερα ποσοστά ευστοχίας ήταν αυτό που έδωσε την νίκη στον Βαφύρα μας, καθώς στα υπόλοιπα στατιστικά στοιχεία υπάρχει μία σχετική ισορροπία!

ΑΣΣΙΣΤ: 16 11

«Πρέπει να κρατήσουμε την νίκη και την απόδοση του δεύτερου ημιχρόνου. Είναι μία ακόμη σημαντική νίκη για εμάς, που μας κρατά ψηλά στον βαθμολογικό πίνακα. Ακολουθεί αγώνας εκτός έδρας με δυνατό αντίπαλο σε δυνατή έδρα και πλέον η προσοχή μας στρέφεται σε αυτό το παιχνίδι» ήταν η δήλωση του κόουτς Σαραπτσή μετά το τέλος του παιχνιδιού.

Διαιτητές: Κορμέντζας – Μητσιμπόνας.

Δεκάλεπτα: 15-16, 29-28, 53-37, 76-54.

ΓΑΣ Βαφύρας (Σαραπτσής): Σαραπτσής 4, Αραμπατζής, Ευαγγελόπουλος 26 (5), Ναβροζίδης, Μπατζάκης 4, Ντακαρέλας 11 (1), Σιώκας 11, Βαρβούτης 8, Κουματνζιάς, Γερομιχαλός 12 (4), Παπακώστας, Τζιόλης.

ΑΣ Κεραυνός Άσπρου (Αργυρόπουλος): Δημάκας 18 (1), Μουμτζίδης 5, Αργυρόπουλος 5 (1), Στανιτσίδης 2, Βασιλείου 18 (2), Ιωσηφίδης 6.