Μαρ
3

Και Νίκη, και 2η Θέση!!!

Τα κατάφεραν πολύ καλά για μία ακόμα αγωνιστική οι άνδρες μας, καθώς κατάφεραν να κερδίσουν σχετικά εύκολα τον Αλέξανδρο Αξιούπολης, χθες το απόγευμα στο κλειστό γυμναστήριο του Αγίου Σπυρίδωνα με σκορ 69-53. Το παιχνίδι ήταν για την 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β΄ κατηγορίας της ΕΚΑΣΚΕΜ.

Οι παίκτες μας μπήκαν δυναμικά από την αρχή στο ματς και παράλληλα με απόλυτη συγκέντρωση στην άμυνα όπου οδήγησαν τους αντιπάλους τους σε δύσκολες προσπάθειες. Μόλις κατάφεραν να το συνδυάσουν και με ανάλογη συγκέντρωση και στην επίθεση κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ και να διαμορφώσουν στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου το 21-8 υπέρ τους σκορ.

Οι παίκτες μας έδειξαν και στο 2ο 10λεπτο πως δεν είχαν διάθεση να ρισκάρουν τίποτα στο παιχνίδι. Παρέμειναν απόλυτα αφοσιωμένοι στα αμυντικά τους καθήκοντα και επέλεξαν να ξεκινήσουν την διαχείριση του παιχνιδιού και της διαφοράς από νωρίς. Έτσι άντεξαν στην πρώτη προσπάθεια των παικτών του Αλέξανδρου να ανακάμψουν και στην επίθεση φρόντισαν να διατηρήσουν το προβάδισμα. Αυτό έφερε ως αποτέλεσμα οι 13 πόντοι της διαφοράς του πρώτου δεκαλέπτου να φτάσουν στο τέλος του ημιχρόνου στους 16 και σε σκορ 32-16.

Ο κόουτς Σαραπτσής ξεκίνησε από το πρώτο ημίχρονο να δίνει περισσότερο χρόνο συμμετοχής σε περισσότερους παίκτες από ότι συνήθως. Το ίδιο φρόντισε να κάνει και στο 2ο ημίχρονο. Η ροή του παιχνιδιού σίγουρα βοηθούσε, το ίδιο όμως και οι παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο. Ο Βαφύρας μας όχι απλά δεν απειλήθηκε στο 3ο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, αλλά κατάφερε με πολύ όμορφο  (και μερικές φορές εντυπωσιακό) μπάσκετ να μεγαλώσει και άλλο την διαφορά, η οποία έφτασε τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου και στους 30 πόντους. Τελικά το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με σκορ 54-31.

Το 4ο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Τους παίκτες μας που έχουν τραβήξει το «κουπί» του πρωταθλήματος, ο κόουτς τους έφερε από νωρίς  στον πάγκο, δίνοντας περισσότερο χρόνο ίσως από κάθε άλλη φορά σε όλους τους παίκτες μας. Το παιχνίδι τελικά τελείωσε με 16 πόντους διαφορά και τον Βαφύρα μας να κερδίζει τον Αλέξανδρο Αξιούπολης με σκορ 69-53.

Με την νίκη αυτή η ομάδα μας δύο αγωνιστικές πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος, εκμεταλλεύτηκε το ρεπό του ΑΟΚ Γουμένισσας και σκαρφάλωσε στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Μία θέση που καλείται πλέον να υπερασπιστεί στα εναπομείναντα παιχνίδια με νύχια και με δόντια. Όχι μόνο γιατί αυτό θα της δώσει το δικαίωμα να παίξει στα play off ανόδου, αλλά και γιατί η 2η θέση της δίνει πλεονέκτημα έδρας στην πρώτη φάση αυτής της διαδικασίας.

Με το τέλος του αγώνα ο Κόουτς Σαραπτσής είπε σχετικά με το παιχνίδι: «Αντιμετωπίσαμε και αυτό το παιχνίδι από το πρώτο δευτερόλεπτο σαν έναν ακόμα τελικό. Ξεφύγαμε από νωρίς και δεν μας έλειψε συγκέντρωση σε όλη την διάρκεια του. Ο αντίπαλος μας που θεωρώ ότι παίζει πολύ καλό μπάσκετ, δεν κατάφερε να μας απειλήσει. Μας δόθηκε η ευκαιρία να δώσουμε χρόνο σε όλα τα παιδιά. Πιστεύω πως είμαστε πολύ κοντά στην είσοδός μας στην τετράδα των play off και έτσι πρέπει και τα υπόλοιπα παιδιά να βρουν καλύτερο αγωνιστικό ρυθμό, καθώς σίγουρα θα τους χρειαστούμε περισσότερο και με ουσιαστικότερο ρόλο. Τώρα έχουμε να ετοιμαστούμε για τον επόμενο τελικό που θα μας οδηγήσει αν κερδίσουμε και μαθηματικά στα play off».

Διαιτητές: Γιανκίδης – Κορμέντζας.

Δεκάλεπτα: 21-8, 32-16, 54-31, 69-53.

ΓΑΣ Βαφύρας (Σαραπτσής): Σαραπτσής Χ. 2, Αραμπατζής, Ευαγγελόπουλος 14, Ναβροζίδης 2, Μπατζάκης 9 (1), Καραμπατάκης, Σιώκας 9 (1), Βαρβούτης 18, Ντακαρέλας 3, Γερομιχαλός 12 (4), Παπακώστας, Σκέντος.

ΑΣΑ Αλέξανδρος Αξιούπολης (Μπεσίρης): Τραπεζανίδης, Καλογεράκης, Γουβιανάκης 9 (1), Βακιρλής, Σιώπκας 18, Καπνόπουλος 14 (1), Κλαυδιανός 6, Παντηρμάς 6