Νοέ
5

Κέρδισαν οι άνδρες τον Κολινδρό.

Το Σάββατο το απόγευμα υποδέχθηκε ο Βαφύρας μας την ομάδα του ΑΣ Κολινδρού στο κλειστό γυμναστήριο του Αγίου Σπυρίδωνα, σε έναν αγώνα για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β΄ κατηγορίας της ΕΚΑΣΚΕΜ. Για την ομάδα μας ήταν ένας αγώνας must win, στόχος ο οποίος επιτεύχθηκε και μάλιστα εύκολα όπως δείχνει και το τελικό 81-44.

Βέβαια τα σκαμπανεβάσματα ως τώρα στην απόδοση του συνόλου του κόουτς Σαραπτσή μας είχαν κάνει να περιμένουμε με αγωνία την εξέλιξη αυτού του παιχνιδιού, καθώς ακολουθεί το ρεπό της ομάδας και ένα στραβοπάτημα θα ήταν καταστροφικό. Στραβοπάτημα βέβαια που τελικά δεν ήρθε.

Στο παιχνίδι φάνηκε από νωρίς ο προσανατολισμός της ομάδας μας, αλλά το αποτέλεσμα δεν ήταν το επιθυμητό. Η ενέργεια των παικτών μας δεν ήταν συνεχώς υψηλή, κενά στην ένταση βοήθησε για τα πρώτα 7 λεπτά του παιχνιδιού τους παίκτες του Κολινδρού να καταφέρνουν να είναι κοντά στο σκορ. Το αρχικό 6-0 μετατράπηκε 3 λεπτά πριν το τέλος του 1ου δεκαλέπτου σε 8-7.  Κάπου εκεί οι παίκτες μας κατάφεραν να βρουν το ρυθμό που αναζητούσαν σε άμυνα και επίθεση και τελείωσαν αυτό το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 19-9.

Ο ελλιπής φιλοξενούμενος άρχισε να μένει εκτός ρυθμού του παιχνιδιού και ήταν δύσκολο να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις που έθεσε ο Βαφύρας μας για τον αγώνα.  Μέχρι το 5ο λεπτό πριν το τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου η διαφορά παρέμενε στα ίδια επίπεδα. Από εκεί και ύστερα οι παίκτες μας ξέσπασαν ακόμα μία φορά και διπλασίασαν την διαφορά του πρώτου δεκαλέπτου, με τον ηλεκτρονικό πίνακα να λέει στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ΒΑΦΥΡΑΣ 41 – ΚΟΛΙΝΔΡΟΣ 21.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το πιο αναποτελεσματικό επιθετικά για τον Βαφύρα μας. Οι παίκτες μας μπήκαν σε μία διαδικασία να σουτάρουν κυρίως έξω από την γραμμή των 6,75, αλλά το κακό ποσοστό ευστοχίας στην συγκεκριμένη περίοδο δεν τους έδωσε την δυνατότητα να ανοίξουν περισσότερο την ψαλίδα της διαφοράς. Το επιμέρους 12-10 έφερε τις δύο ομάδες στο 53-31 με την λήξη του 3ου δεκαλέπτου.

Το 4ο δεκάλεπτο ήταν αυτό στο οποίο η φιλοξενούμενη ομάδα κατέρρευσε αμυντικά, αφού πλέον δεν μπορούσε να ακολουθήσει το ρυθμό του παιχνιδιού του Βαφύρα μας. Πάρα πολλά λάθη από τους παίκτες του Κολινδρού έδωσαν περισσότερες ολοκληρωμένες κατοχές στους παίκτες μας και την ευκαιρία να αυξήσουν την διαφορά. Η συμμετοχή και των νεαρών παικτών μας δεν άλλαξε την εικόνα της περιόδου και η ομάδα μας κέρδισε με το τελικό 81-44.

Διαιτητές: Χατζημπαλίδης – Τοπαλίδης.

Δεκάλεπτα: 19-9, 41-21, 53-31, 81-44.