Απρ
14

Α Ν Ο Δ Ο Σ !!!

ΕΠΙΣΤΡΕΨΑΜΕ!!! Θα μπορούσε να είναι ο εναλλακτικός τίτλος του άρθρου αυτού, αφού ο ΒΑΦΥΡΑΣ μας κέρδισε χθες το απόγευμα στον τρίτο και τελευταίο αγώνα της σειράς των ημιτελικών των play offs τον ΑΟΚ Γουμένισσας και κατάφερε με τον τρόπο αυτό να εξασφαλίσει την άνοδό του και την επιστροφή του μετά από δύο χρόνια στην Α΄ κατηγορία της ΕΚΑΣΚΕΜ.

Σε ένα παιχνίδι όπου οι καρδιακοί δεν έπρεπε να παρευρίσκονται, η ομάδα μας κέρδισε πραγματικά στην τελευταία επίθεση τον ΑΟΚ με σκορ 56-55. Στον αγώνα δίχως αύριο που έδωσαν οι ομάδες, διαφήμισαν χθες το ερασιτεχνικό μπάσκετ. Ήταν ένας αγώνας τελικός που τα είχε όλα. Άγχος, αγωνία, νευρικότητα, αλλά και πάθος, θέαμα, αποφασιστικότητα, εγρήγορση, τακτική, ανατροπές.

Το παιχνίδι έδειξε από την αρχή πως θα πάει σε χαμηλό σκορ, αφού η νευρικότητα και η αστοχία στις επιθέσεις, παράλληλα με τις δυναμικές άμυνες έφεραν τις δύο ομάδες να βρίσκονται στο 2-0 στο 7:30 της πρώτης περιόδου. Από εκεί και ύστερα άρχισαν να βρίσκουν σιγά σιγά τα επιθετικά τους πατήματα, αλλά οι αμυντική λειτουργία τους εξακολουθούσε να είναι αποτελεσματική.  Έτσι στο 4:35 οι φιλοξενούμενοι πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα με 6-9. Οι ανατροπές συνεχίστηκαν με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στους πάγκους τους με σκορ 12-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του κόουτς Σαραπτσή ξεκίνησαν με μεγαλύτερη συγκέντρωση, έτρεξαν νωρίς ένα σερί 8-2 και πήραν το προβάδισμα με 21-17. Το προβάδισμα αυτό διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, με την ανησυχία έκδηλη όμως για τον τραυματισμό του αρχηγού Γιάννη Μπατζάκη, που τον υποχρέωσε να καθίσει στον πάγκο σχεδόν για όλο το δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Γιάννης φώναξε όμως παρών και συνέχισε. Οι παίκτες του ΑΟΚ έβγαλαν αντίδραση και παρέμειναν κοντά στο σκορ. Τέλος ημιχρόνου 28-25.

Με το ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου οι παίκτες του Βαφύρα μας έδειξαν και πάλι πολύ συγκεντρωμένοι. Ένα επί μέρους 9-4 έδωσε προβάδισμα με σκορ 37-29. Η έμπειρη ομάδα όμως της Γουμένισσας είχε αντίδραση και πλησίασε και πάλι στο 37-35, για να τελειώσει τελικά το τρίτο δεκάλεπτο με 40-35.

Όλα πλέον ήταν στα κόκκινα. Οι δύο ομάδες ήταν έτοιμες να δράσουν αλλά και να αντιδράσουν όποτε χρειαζόταν. Στην σχεδόν γεμάτη κερκίδα του κλειστού γυμναστηρίου του Αγίου Σπυρίδωνα που φιλοξενούσε φιλάθλους αλλά και οπαδούς και των δύο ομάδων, η αγωνία είχε κορυφωθεί όπως και στους πάγκους αλλά και στο παρκέ. Στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου οι παίκτες του ΑΟΚ μπήκαν αποφασισμένοι να κερδίσουν το παιχνίδι. Το επιμέρους 2-7 έφερε το σκορ στο 42-42 και το Χιτσκοκικό σενάριο πλέον είχε αρχίσει να εκτυλίσσεται. Η διακύμανση του σκορ ήταν αυτή: 48-44, 48-49, 54-49 και το χρονόμετρο να λέει πλέον 1:48 πριν το τέλος του παιχνιδιού. Η εμπειρία των φιλοξενουμένων μίλησε και πάλι σε εκείνο το σημείο. 39,3” πριν το τέλος μείωσαν σε 54-53. Άστοχη επίθεση από τους παίκτες μας και φάουλ στην άμυνα έδωσε το δικαίωμα στον Πούλο της Γουμένισσας να ευστοχήσει σε δύο βολές στα 16,4” διαμορφώνοντας το 54-55. Τάιμ άουτ για την ομάδα μας που έφερε την μπάλα στο μπροστά μέρος του γηπέδου. Άψογη εκτέλεση της επίθεσης και ο Βαρβούτης διαμόρφωσε το τελικό 56-55, 5,3” πριν το τέλος. Στα τελευταία δευτερόλεπτα και με την Γουμένισσα να μην έχει άλλο τάιμ άουτ, η γρήγορη επίθεση που προσπάθησε να γίνει, κατέληξε με κλέψιμο του Ευαγγελόπουλου, άνοδο στην Α’ κατηγορία για την ομάδα μας και την πρόκριση στον τελικό του πρωταθλήματος, όπου θα αντιμετωπίσει την Κούπα Κιλκίς.

Τα πανηγύρια που ακολούθησαν μετά από αυτό το φινάλε δεν περιγράφονται. Το κοντράστ των συναισθημάτων στο παρκέ απίστευτο. Οι δύο ομάδες έπαιξαν πραγματικά έναν τελικό χθες και το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Αυτό που έζησαν παίκτες, προπονητές και φίλαθλοι ήταν το αποκορύφωμα της όλης διαδικασίας, το απόσταγμα μίας καταπληκτικής σεζόν. Δυστυχώς από τις δύο ομάδες έπρεπε να πάρει το εισιτήριο για την Α΄ κατηγορία μόνο μία. Ευτυχώς για εμάς αυτή η ομάδα ήταν ο ΓΑΣ ΒΑΦΥΡΑΣ ΔΗΜΟΥ ΔΙΟΥ.

Διαιτητές: Παπαγερίδης – Μητώνας.

ΓΑΣ Βαφύρας (Σαραπτσής): Σαραπτσής 2, Αραμπατζής, Ευαγγελόπουλος 14 (1), Ναβροζίδης, Μπατζάκης 9, Καραμπατάκης 2, Σιώκας 2, Βαρβούτης 15, Ντακαρέλας 6, Γερομιχαλός 6 (2), Παπακώστας, Σκέντος.

ΑΟΚ Γουμένισσας: Στεργίδης, Κώστας 5 (1), Τζάκος 5 (1), Καλβάκης, Πούλος 24 (1), Γέγας, Μπέλτσης 10 (1), Αντωνίου 3, Τάτσης 2, Τζιτζίδης, Γερακάρτσης 6 (2), Σαμαράς.