Ιαν
20

Ήττα στο Κιλκίς για τους άνδρες μας.

Δεν τα κατάφεραν καλά οι άνδρες μας στην επανεμφάνισή τους στο πρωτάθλημα μετά από τριάντα πέντε (35) ολόκληρες ημέρες. Η αποχή από τα επίσημα παιχνίδια άφησε πίσω την ομάδα μας και αυτό ήταν ολοφάνερο στο χθεσινό εκτός έδρας παιχνίδι και μάλιστα με την συγκάτοικό της στην κορυφή της βαθμολογίας Κούπα Κιλκίς. Αυτό όμως μέχρι χθες.

Ο αγώνας ξεκίνησε με την ομάδα μας να προσπαθεί να μείνει κοντά στο σκορ και να καταφέρει να βρει τον απαιτούμενο ρυθμό. Το κατάφερε στο πρώτο δεκάλεπτο κρατώντας την διαφορά στους τρεις πόντους και το σκορ στο 15-12.

Το παιχνίδι ήταν πολύ δυναμικό, με τις δύο ομάδες να παλεύουν την κάθε φάση. Τα τριάντα ένα (31) φάουλ των γηπεδούχων και τα είκοσι των παικτών μας το αποδεικνύουν. Οι παίκτες της Κούπας ήταν εμφανώς πιο έτοιμοι για το παιχνίδι και σε καλύτερη αγωνιστική κατάσταση από τον Βαφύρα μας. Η διαφορά άνοιγε μέχρι και τους δεκαέξι (16) πόντους και ξανά έκλεινε μέχρι και τους πέντε (5) κατά την διάρκεια των υπολοίπων δεκαλέπτων. Το ημίχρονο τελείωσε στους οχτώ (8) πόντους και  το 32-24.

Ίδια ήταν η εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο. Οι παίκτες μας δεν κατάφεραν να επανέλθουν στο παιχνίδι ολοκληρωτικά και να ανατρέψουν τα δεδομένα. Μάλιστα στο τέταρτο δεκάλεπτο και τρία (3,4) δευτερόλεπτα πριν τελειώσει ο αγώνας οι γηπεδούχοι προηγούνταν με δεκατρείς (13) πόντους, όση ήταν και η διαφορά με την οποία κέρδισε ο Βαφύρας μας στο πρώτο παιχνίδι.

Το τάιμ άουτ όμως που πήρε σε εκείνο το σημείο ο κόουτς της Κούπας Τσάτσης και με τις κατάλληλες οδηγίες, έδωσαν την ευκαιρία στον Χοτουμανίδη με ένα σουτ δύο (2) πόντων στο τελευταίο δευτερόλεπτο,  να αυξήσει την διαφορά στους δεκαπέντε (73-58 τελικό σκορ), να υπερκαλύψει την διαφορά του πρώτου αγώνα και να δώσει πλεονέκτημα στην Κούπα σε περίπτωση ισοβαθμίας των δύο ομάδων.

«Συγχαρητήρια στην Κούπα για την νίκη της, το πάθος της και την αγωνιστικότητά της. Εμείς βρισκόμαστε σε μία δύσκολη αγωνιστική κατάσταση αυτή τη στιγμή. Είμαστε εκτός ρυθμού και μάλιστα σε μία περίοδο που καλούμαστε να αντιμετωπίσουμε όλες τις ομάδες που βρίσκονται ψιλά στην βαθμολογία. Πρέπει να βρούμε τον τρόπο να συνέλθουμε γρήγορα, για να μπορέσουμε να διεκδικήσουμε αυτό που μας αξίζει». Αυτή ήταν η δήλωση του κόουτς Σαραπτσή μετά το τέλος του παιχνιδιού στο Κιλκίς.

Διαιτητές: Μητώνας – Χάνος.

Δεκάλεπτα: 15-12, 32-24, 52-42, 73-58.

ΑΠΣ ΚουΠα Κιλκίς (Τσάτσης): Υφαντίδης 8, Παπαδόπουλος, Ποζίδης 12 (2), Σκάλε 2, Ψωμιάδης 2, Δαλαλέλης, Χοτουμανίδης 21 (2), Τσουλφαΐδης 2, Αραμπατζής 6, Μουστάκας 16 (1), Ιωαννίδης 2, Κώττης 2.

ΓΑΣ Βαφύρας (Σαραπτσής): Σαραπτσής 5, Αραμπατζής 4, Ευαγγελόπουλος 19 (2), Ναβροζίδης, Μπατζάκης 5 (1), Κουμαντζιάς, Σιώκας 3, Βαρβούτης 18, Ντακαρέλας 1, Γερομιχαλός 3 (1), Παπακώστας, Τζιόλης.