Απρ
6

Ήττα στο δεύτερο ημιτελικό των Play Off…

Δεν κατάφερε να κερδίσει τον δεύτερο αγώνα των play off απόψε ο Βαφύρας μας, καθώς έχασε στο κλειστό γυμναστήριο της Γουμένισσας από τον τοπικό ΑΟΚ με σκορ 72-63.

Σε ένα παιχνίδι που είχε τα χαρακτηριστικά των play off με τις δύο ομάδες να διεκδικούν με κάθε τρόπο την νίκη, οι παίκτες μας δεν είχαν την ανάλογη σταθερότητα σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού. Στο ξεκίνημα οι παίκτες μας έδειξαν να είναι διστακτικοί στις προσπάθειές τους και αυτό τους έφερε πίσω στο αρχικό 4-0 των γηπεδούχων. Στην συνέχεια όμως ανέλαβαν πρωτοβουλίες, βελτίωσαν την ομαδική τους προσπάθεια και κατάφεραν με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να έχουν προβάδισμα 4 πόντων με σκορ 16-20.

Το σκαμπανέβασμα όμως στην απόδοση των παικτών μας όχι απλά δεν τους βοήθησε να ξεφύγουν, αλλά απεναντίας έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να βρουν ρυθμό και να παραμείνουν κοντά στο σκορ. Η διαφορά έφτασε στο ξεκίνημα του 2ου δεκαλέπτου στους 9 πόντους υπέρ του Βαφύρα μας, μία διαφορά όμως που δεν κράτησε για πολύ, καθώς  ο παίκτες του ΑΟΚ εκμεταλλεύτηκαν λάθη και άστοχα σουτ και ισορρόπησαν και πάλι το παιχνίδι. Μάλιστα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου κατάφεραν να κερδίζουν με δύο πόντους και σκορ 39-37.

Το καλό μομέντουμ των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου. Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το χειρότερο για την ομάδα μας, καθώς δεν μπορούσαν να βρεθούν λύσεις στην επίθεση, πράγμα που έδωσε την αυτοπεποίθηση στον ΑΟΚ να συνεχίσει με περισσότερη σιγουριά. Το επί μέρους 21-12 ήταν πιθανά και το αυτό που θα μπορούσε να γύρει οριστικά την πλάστιγγα προς την μεριά της Γουμένισσας. Σκορ τρίτου δεκαλέπτου 60-49.

Κι όμως οι παίκτες μας με το ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου έδειξαν πως είχαν κάτι ακόμα να δώσουν στην ύστατη προσπάθεια για την ανατροπή του σκηνικού. Δυστυχώς όμως στο παιχνίδι υπάρχουν και οι «αστάθμητοι παράγοντες». Παράγοντες που οι παίκτες μας δεν κατάφεραν να τους διαχειριστούν σωστά και έτσι η προσπάθεια κόπηκε πολλές φορές στην μέση. Επί πλέον η κακή αυτή διαχείριση των παραγόντων έφερε στον πάγκο της ομάδας και εκτός παιχνιδιού τους Βαρβούτη και Ευαγγελόπουλο με δύο τεχνικές ποινές ο καθένας, Και αυτές ήταν οι τέσσερεις από τις έξι που δέχθηκε συνολικά η ομάδα. Σαφέστατα δεν υπήρχε η δυνατότητα για κάτι παραπάνω από το επί μέρους 12-14 το τέταρτου δεκαλέπτου και έτσι το παιχνίδι τελείωσε με σκορ 72-63.

Έτσι η σειρά του ημιτελικού μεταφέρεται για τον τελευταίο αγώνα της στο κλειστό γυμναστήριο του Αγίου Σπυρίδωνα, στο παιχνίδι που θα ξεκαθαρίσει ποια από τις δύο ομάδες θα πάρει το εισιτήριο της ανόδου στην Α΄ κατηγορία και στους τελικούς της Β΄ ΕΚΑΣΚΕΜ για την ανάδειξη του πρωταθλητή της στην σεζόν 2018-2019.

Διαιτητές: Ελευθεριάδης – Ρούντσιος.

Δεκάλεπτα: 16-20, 39-37, 60-49, 72-63.

ΑΟΚ Γουμένισσας (Νήτσης): Δίγκας, Κώστας 7, Τζάκος 9 (1), Καλβάκης 3 (1), Πούλος 24 (2), Αντωνίου 3, Μπέλτσης 25 (2), Τασιός 1, Τάτσης, Τζιρίδης, Γερακάρτσης, Σαμαράς.

ΓΑΣ Βαφύρας (Σαραπτσής): Σαραπτσής 7, Αραμπατζής 3, Ευαγγελόπουλος 17 (2), Ναβροζίδης, Μπατζάκης 5, Ντακαρέλας, Σιώκας, Βαρβούτης 17, Τζιόλης, Γερομιχαλός 14 (3), Παπακώστας, Σκέντος.