Ιαν
31

Ήττα στην Σκύδρα για τον Βαφύρα μας.

Την 5η ήττα στο πρωτάθλημα γνώρισαν χθες οι άνδρες μας στο εξ αναβολής παιχνίδι της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος με αντίπαλο τον Σκυδραϊκό. Ο αγώνας ήταν εκτός έδρας και το τελικό αποτέλεσμα 74-68.

Οι παίκτες μας ξεκινώντας το παιχνίδι φάνηκαν να αιφνιδιάζονται και να μην καταφέρνουν να σταματήσουν στην άμυνα τους γηπεδούχους. Οι 25 πόντοι που δέχθηκαν είναι μία από τις χειρότερες φετινές επιδόσεις της ομάδας σε ένα δεκάλεπτο. Από την άλλη στο επιθετικό κομμάτι έδειχνε να επηρεάζεται από την κακή αμυντική απόδοση και να τους οδηγεί σε κακές και μουδιασμένες επιλογές. Αυτό έφερε το σκορ στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου στο 25-14.

Στο 2ο δεκάλεπτο η ομάδα μας μπήκε με καλύτερη αμυντική προσέγγιση στο παιχνίδι. Οι παίκτες μας μέσα από την καλή αμυντική λειτουργία πλέον βρήκαν αυτοπεποίθηση και κατάφεραν να πλησιάσουν στο σκορ και να τελειώσουν το πρώτο ημίχρονο με μόλις με 1 πόντο διαφορά και σκορ 36-35 υπέρ της ομάδας της Σκύδρας.

Το 3ο δεκάλεπτο ήταν συναρπαστικό καθώς οι δύο ομάδες έπαιρναν εναλλάξ προβάδισμα στο σκορ ώσπου στο τέλος του  οδηγήθηκαν στους πάγκους τους με το ισόπαλο σκορ 58-58.  Στο 4ο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνεχίστηκε για τα πρώτα 5 λεπτά του όπως ακριβώς και το 3ο. Οι δύο ομάδες πάλευαν για να ξεφύγουν στο σκορ όμως αυτό δεν γινόταν. Στα τελευταία 4 λεπτά του αγώνα οι παίκτες μας δεν κατάφεραν να παραμείνουν τόσο ψύχραιμοι, όσο απαιτούσε το παιχνίδι. Ο Σκυδραϊκός κατάφερε να πετύχει 6 αναπάντητους πόντους με τους οποίους έγειρε η πλάστιγγα της νίκης προς την μεριά των γηπεδούχων. Το τελικό 74-68 είναι ένα δίκαιο αποτέλεσμα, σε ένα παιχνίδι πραγματικό ντέρμπι που κρίθηκε τελικά στις λεπτομέρειες.

Ο κόουτς Σαραπτσής δήλωσε μετά το τέλος του παιχνιδιού: «Συγχαρητήρια στον Σκυδραϊκό, τους παίκτες του και τον κόουτς Ανέστη Κολοβό για την πολλή καλή δουλειά που κάνουν. Εμείς χάσαμε σήμερα το παιχνίδι στην ουσία στο πρώτο δεκάλεπτο. Μπήκαμε στο παιχνίδι με λανθασμένη επιλογή στην αμυντική μας λειτουργία και αυτό μας άφησε πίσω στο πρώτο δεκάλεπτο. Η ευθύνη σε αυτό βαρύνει μόνο εμένα. Αναγκαστήκαμε να κυνηγάμε στο σκορ και να κάνουμε μεγάλη προσπάθεια για να ισορροπήσουμε το παιχνίδι και αυτό μας κόστισε στο τέλος. Δύο συνεχόμενα λάθη έδωσαν το δικαίωμα στον αντίπαλό μας να μας κερδίσει. Είμαστε ακόμα μέσα στον στόχο μας και θα συνεχίσουμε να δουλεύουμε για αυτόν».

Διαιτητές: Καραμανλής – Μποΐτσης.

Δεκάλεπτα: 25-14, 36-35, 58-58, 74-68.

ΑΣ Σκυδραϊκός (Κολοβός): Κολοβός 12, Χομένκο 13 (1), Δουλκερίδης Χ. 15 (1), Σημαιοφορίδης 14 (3), Ινέγλης 11, Μουχτάρης, Μιχαηλίδης, Διδωνάκης, Ικραμίδης, Σταμπουλτζής 5 (1), Δουλκερίδης Κ. 4.

ΓΑΣ Βαφύρας (Σαραπτσής): Σαραπτσής X 8, Αραμπατζής 6, Ευαγγελόπουλος 20 (3), Ναβροζίδης, Μπατζάκης 12 (1), Κουμαντζιάς, Σιώκας 1, Βαρβούτης 21, Ντακαρέλας, Καραμπατάκης.