Σεπ
29

Ήττα και αντίο στο κύπελλο.

Την ήττα γνώρισε η ομάδα μας χθες το απόγευμα στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης από την ΑΓΕΠ με σκορ 81-67 και αποχαιρέτησε τον θεσμό του κυπέλλου και την δυνατότητα να αγωνιστεί στο final four. Ο αγώνας διεξήχθη στο πλαίσιο της 3ης και τελευταίας αγωνιστικής του Β’ ομίλου του Κυπέλλου ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο αγώνας είχε χαρακτηριστεί ως το μεγάλο ντέρμπι της δεύτερης προνομιούχου θέσης του Β’ ομίλου του Κυπέλλου ΕΚΑΣΚΕΜ από τα τοπικά μέσα και οι παίκτες των δύο ομάδων απέδειξαν πως ήταν μεγάλο και στο παρκέ. Ήταν πραγματικά ένα πολύ καλό παιχνίδι αναλογικά με την χρονική περίοδο που διεξήχθη. Βρισκόμαστε τρεις εβδομάδες πριν την έναρξη του πρωταθλήματος της Α΄ κατηγορίας της ΕΚΑΣΚΕΜ και οι δύο ομάδες έδειξαν πως μπορούν να αποδώσουν όμορφο μπάσκετ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ χωρίς κάποια από τις δυο να καταφέρνει να ξεφύγει. Η πρώτη περίοδος τελείωσε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 15-14.

Στην δεύτερη περίοδο, η ΑΓΕΠ ξεκίνησε δυναμικά και κατάφερε να ανεβάσει τη διαφορά στα μισά περίπου του δεκαλέπτου στους 11 πόντων (31-20). Εκεί ήταν που οι παίκτες μας αντέδρασαν και κάνοντας μία αντεπίθεση διαρκείας μείωσαν τη διαφορά στους δύο (34-32). Το τέλος του ημιχρόνου όμως έφερε τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με τους γηπεδούχους να προηγούνται με πέντε πόντους (37-32).

Οι παίκτες μας επέστρεψαν από τα αποδυτήρια με το ηθικό στα ύψη. Ξεκίνησαν το δεύτερο ημίχρονο με πλήρη συγκέντρωση και στα δύο μέρη του γηπέδου και πέτυχαν στο πρώτο μισό του τρίτου δεκαλέπτου ένα εκπληκτικό 1-15, που τους έφερε μπροστά στο σκορ με 38-47. Το τάιμ άουτ που πήρε η ΑΓΕΠ έκοψε αυτή τη φόρα των παικτών μας και αφύπνισε τους δικούς της. Ήταν η σειρά της για την αντεπίθεση και πετυχαίνοντας μεγάλα σουτ έκαναν το 38-47, 48-47 με το δεκάλεπτο τελικά να κλείνει στο 50-53 υπέρ του Βαφύρα μας.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, το σύνολο του κόουτς μας Μιχάλη Σαραπτσή προσπάθησε μα δεν κατάφερε να ανταποκριθεί μέχρι το τέλος. Οι παίκτες μας ξεκίνησαν προσπαθώντας να διατηρήσουν το προβάδισμα και το κατάφεραν για λίγο διαμορφώνοντας το 53-58. Εκεί η ΑΓΕΠ έδειξε την εμπειρία της, αντέδρασε και με ένα σερί 13-2 πήρε το προβάδισμα με 66-60 στα μισά του δεκαλέπτου. Από εκεί και ύστερα οι γηπεδούχοι δεν ξαναέχασαν το προβάδισμα στο ματς. Οι παίκτες μας προσπάθησαν και μείωσαν στους τρεις (70-67) δύο λεπτά περίπου πριν τη λήξη. Αυτό όμως δεν ήταν αρκετό. Η γηπεδούχος ομάδα ήταν πιο ψύχραιμη και πιο αποτελεσματική στο φινάλε, πέτυχε μεγάλα καλάθια, κράτησε στο μηδέν την ομάδα και κατέκτησε την νίκη με τελικό σκορ 81-67.

Μπορεί η ήττα  και αποκλεισμός από την συνέχεια του κυπέλλου να αφήνει «μία ελαφριά πίκρα στο στόμα», όμως αυτό που είδαμε χθες άφησε μία πολύ μα πολύ ευχάριστη αίσθηση στα μάτια μας και στο μυαλό μας. Είδαμε την ομάδα μας να στέκεται στο παρκέ απέναντι σε μία ομάδα που πρωταγωνιστεί όλα τα προηγούμενα χρόνια στην Α΄ ΕΚΑΣΚΕΜ και να ανταποκρίνεται στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, παίζοντας όμορφο και αποτελεσματικό μπάσκετ. Σε μία περίοδο όπου ο προπονητής μας προσπαθεί να μοντάρει τα κομμάτια έτσι ώστε το σύνολο να βρεθεί έτοιμο απέναντι στις νέες απαιτήσεις που έχει να αντιμετωπίσει στην μεγάλη κατηγορία της ΕΚΑΣΚΕΜ. Και χθες η ομάδα εμφανίστηκε χωρίς τρεις βασικές μονάδες της, τον Γερομιχαλό, τον Νίκο Ευαγγελόπουλο και τον Λαγαμτζή.

Όλοι οι αθλητές μας (είτε έπαιξαν, είτε όχι) που ήταν χθες στο Β’  ΔΑΚ Κατερίνης ανταποκρίθηκαν κατά το μεγαλύτερο μέρος στις απαιτήσεις ενός τέτοιου παιχνιδιού, που δεν ήταν παρά ένα ακόμα παιχνίδι προετοιμασίας, αλλά με μεγάλο κίνητρο. Είναι ολοφάνερο πως ήταν ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και πλέον ο κόουτς Σαραπτσής γνωρίζει καλύτερα μετά από αυτό που πρέπει να στοχεύσει στις προπονήσεις. Χρόνος υπάρχει, διάθεση φαίνεται πως υπάρχει, περιμένουμε να δούμε όλοι την συνέχεια.

Διαιτητές: Ευφραιμίδης – Φελεκίδης (με άριστη διαιτησία).

Δεκάλεπτα: 15-14, 37-32, 50-53, 81-67.

ΑΓΕ Πιερίας (Χρυσανθόπουλος): Στεφανίδης 5, Μωυσίδης 27 (4), Αποστόλου, Μέλιος 14 (1), Βαφόπουλος, Μποτζώρης, Πάππας, Παπαδόπουλος 18 (4), Ζαπαντιώτης, Κουρκούτας 8, Βαϊτσόπουλος 7 (1), Γαβαλάς 2.

ΓΑΣ Βαφύρας (Σαραπτσής): Σκέντος, Καραμπατάκης 2, Τσιμήτρης, Μπατζάκης 11 (3), Σιώκας 5 (1), Στεφάνου 12 (2), Ντακαρέλας 2, Στεφανίδης 23 (2), Μαρινόπουλος 8, Ευαγγελόπουλος Ε 4, Παπακώστας.