Δεκ
3

Έχασε το μίνι, κέρδισαν οι έφηβοι!

Την Κυριακή έπαιξαν και τα δύο τμήματα υποδομής του συλλόγου μας. Το τμήμα μίνι αγωνίστηκε εκτός έδρας και ταξίδεψε στην Αλεξάνδρεια για να αντιμετωπίσει τα παιδιά του τοπικού Άθλου, ενώ οι έφηβοι υποδέχθηκαν στο γειτονικό ντέρμπι τα παιδιά του Μέγα Αλέξανδρου Λεπτοκαρυάς.

Το μίνι μας έχασε και μάλιστα με μεγάλη διαφορά με σκορ 71-32. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν από το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ 21-10. Αυτό τους βοήθησε να ελευθερωθούν από νωρίς και να βγάλουν εύκολα τα προσόντα τους στο γήπεδο. Από την άλλη μία απογοήτευση φάνηκε στις κινήσεις των παιδιών μας, πράγμα που δεν τους έδωσε την ευκαιρία να ανακάμψουν.

Από την άλλη οι έφηβοι του Βαφύρα μας κατάφεραν να πετύχουν την πρώτη νίκη τους στο πρωτάθλημα των εφήβων, κερδίζοντας τους έφηβους του Μέγα Αλέξανδρου Λεπτοκαρυάς.

Το πρώτο ημίχρονο είχε δύο όψεις. Στο πρώτο δεκάλεπτο τα παιδιά μας έδειξαν πως θα μπορούσαν από νωρίς να φτάσουν στην νίκη αφού έφτασαν στο τέλος του να προηγούνται με 22-10. Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως οι φιλοξενούμενοι έδειξαν πως δεν είχαν έρθει για να παραδοθούν τόσο εύκολα. Με μία αντεπίθεση διαρκείας κατάφεραν να φτάσουν και να προηγηθούν στο σκορ με 5 πόντους, αλλά τελικά με ένα εύστοχο τρίποντο για την ομάδα μας στο τέλος του ημιχρόνου, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον πίνακα να γράφει 33-35.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως τα παιδιά μας επέστρεψαν αποφασισμένα να κερδίσουν το παιχνίδι. Δυνάμωσαν την άμυνά τους σημαντικά, και ήταν αυτό που τους έδωσε την ανάλογη αυτοπεποίθηση για να τα καταφέρουν και στην επίθεση. Τελείωσαν το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 50-42.

Το ίδιο σκηνικό είχαμε και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Η καλή αμυντική λειτουργία του Βαφύρα μας δεν επέτρεψε ξανά στον Μέγα Αλέξανδρο να σκοράρει με την ίδια ευκολία που το έκανε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Το επιμέρους 19-9 έδωσε μία καθαρή νίκη στα παιδιά μας με σκορ 69-51 και το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας, αφού στο πρώτο γύρο ο Μέγας είχε επικρατήσει με 11 πόντους.

Διαιτητές: Γρηγοριάδης – Φελεκίδης.

Δεκάλεπτα: 22-10, 35-35, 52-42, 69-51.

ΓΑΣ Βαφύρας (Σαραπτσής): Τζιόλης Ε., Ασλανίδης, Τσιμήτρης, Νάτσιος, Κουμαντζιάς 2, Ντακαρέλας 37 (3), Σαραπτσής 18 (1), Ναβροζίδης 4 (1), Παπαστεργίου 2, Παπακώστας 3 (1), Τζιόλης Χ. 3 (1).

ΑΣ Μέγας Αλέξανδρος Λεπτοκαρυάς (Μπακάλης): Φυντάνογλου 1, Ρεμπάτσιος, Τσιώκας , 11, Παπαδόπουλος 6, Ρέππας, Μπουρδούβαλης 17, Σπαθάρας 9, Μάτος 7, Ρουσόπουλος.