Δεκ
2

Έχασαν οι άντρες μας στην Αξιούπολη.

Δεν κατάφεραν οι άντρες μας να κάνουν την τέταρτη σερί νίκη τους στο πρωτάθλημα. Έχασαν χθες το απόγευμα από τον Αλέξανδρο Αξιούπολης εκτός έδρας με σκορ 66-64.

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο σε όλη την διάρκειά του. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με περισσότερη συγκέντρωση, καταφέρνοντας να προηγηθούν μέχρι με έξι πόντους στα μέσα του πρώτου δεκάλεπτου. Οι παίκτες μας όμως προσπάθησαν να ανακάμψουν και κατάφεραν να τελειώσουν την πρώτη περίοδο υπολειπόμενοι με έναν πόντο και σκορ 19-18.

Το δεύτερο δεκάλεπτο κύλισε κατά τον ίδιο τρόπο. Ο γηπεδούχοι προσπάθησαν και πάλι να ανοίξουν την διαφορά, αυτή τη φορά οι παίκτες του Βαφύρα μας αντέδρασαν γρηγορότερα και έφεραν το παιχνίδι στα μέτρα τους, ανατρέποντας την κατάσταση και καταφέρνοντας στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να προηγηθούν με έναν πόντο και σκορ 38-39.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν αυτό που έφερε την ομάδα μας στην θέση του κυνηγού του σκορ. Η κακή παραγωγικότητα και απόδοση στο επιθετικό κομμάτι, όπου πέτυχε μόλις 8 πόντους, έφεραν στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου το σκορ στο 53-47 υπέρ των γηπεδούχων. Οι λύσεις δεν ήταν εμφανείς, αφού η ομάδα δεν πατούσε πλέον σωστά στο παρκέ.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι φάνηκαν διατεθειμένοι να διαχειριστούν την υπέρ τους διαφορά και το κατάφεραν μέχρι και δύο λεπτά πριν το τέλος του, όπου το σκορ ήταν 63-55. Εκεί ο Βαφύρας μας έκανε την ύστατη προσπάθεια για την ανατροπή. Το παιχνίδι έφτασε μέχρι και τα τελευταία 3 δευτερόλεπτα να παίζεται μεταξύ χαμένων προσπαθειών, βολών και τάιμ άουτς.  Στο χρονικό εκείνο σημείο το σκορ ήταν 66-63. Ένα τάιμ άουτ που πήρε ο κόουτς Σαραπτσής, έφερε την ομάδα μας στο χώρο της επίθεσης, με τον Ευαγγελόπουλο να κερδίζει φάουλ σε σουτ τριών πόντων. Δυστυχώς αστόχησε στην πρώτη, Και ενώ είχε ευστοχήσει στην δεύτερη, ήταν υποχρεωμένος να χάσει την τρίτη για να διεκδικήσει η ομάδα ένα επιθετικό ριμπάουντ, το οποίο τελικά δεν κέρδισαν οι παίκτες μας. Τελικό σκορ 66-64.

«Συγχαρητήρια στα παιδιά του Αλέξανδρου για την νίκη τους. Εμείς δεν παίξαμε σύμφωνα με τις δυνατότητές μας. Έχω το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης στην ήττα αυτή. Πρέπει να το αποδεχτώ, όπως πρέπει να αποδεχτώ πως η ομάδα μου δεν παίζει έτσι όπως είναι ικανή να παίξει. Είναι δική μου ευθύνη και πλέον υπάρχουν δύο δρόμοι. Ή θα ξαναβρούμε σύντομα τον εαυτό μας και την ταυτότητά μας ή θα πρέπει να γίνουν σημαντικές αλλαγές». Αυτή ήταν η δήλωση του κόουτς Σαραπτσή μετά το τέλος του παιχνιδιού.

Χαρακτηριστικό ενός ακόμα εκτός έδρας αγώνα είναι πως η ομάδα μας «έχασε» όλα τα σφυρίγματα σε όλες τις αμφισβητούμενες φάσεις.

Διαιτητές: Καψίδης – Τσοχαταρίδης.

Δεκάλεπτα: 19-18, 38-39, 53-47, 66-64.

ΑΣΑ Αλέξανδρος Αξιούπολης (Πεσίδης): Τραπεζανίδης, Καλογεράκης, Γιουβανάκης 8, Βακιρλής 13 (2), Μαυρόπουλος 6 (2), Σιώπκας 15, Γρηγοριάδης, Καπνόπουλος 8 (1), Καλαβάτης 16, Κλαυδιανός, Τέφας, Παντηρμάς.

ΓΑΣ Βαφύρας (Σαραπτσής): Σαραπτσής 5 (1), Αραμπατζής 2, Ευαγγελόπουλος 32 (2), Ναβροζίδης, Μπατζάκης 9 (2), Κυπαρίσσης, Σιώκας, Βαρβούτης 13, Ντακαρέλας, Γερομιχαλός 3 (1), Παπακώστας, Τζιόλης.